Saç İçin Vitamin

Saç İçin Vitamin ve Mineraller

Saç için vitamin kullanmak nasıl sonuçlar vermektedir. Saçların  kadınlar için önemi büyüktür. Hepimiz güçlü, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak isteriz. Saçlarımız hemen uzasın, dökülmesin, kopmasın diye elimizden geleni yaparız. Saçı dışarıdan beslemek için yapılabilecekler de malum.

Saçlarımıza uygun şampuan ve saç kremi tercihi, saç bakım maskeleri ve saç bakım yağları gibi kozmetik ve doğal ürün çeşitliği açısından sıkıntımız yok. Bunun yanında evde kolayca hazırlayabileceğimiz saç bakım maskeleri de mevcut.

Gelgelelim ki bazen tüm bu bakımlar beklediğimiz sonuçları vermeyebiliyor. Neden mi ? Çünkü saçlarımıza dışarıdan uyguladığımız bakımlardan daha önemli bir şey var ki o da vücudumuzun vitamin ve mineraller açısından zenginliği. Bazı vitamin ve minareller var ki sağlıklı bir bedenin ve sağlıklı saçların olmazsa olmazı.

Peki neymiş saç sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller? Bugün ki yazımda sizler için saç sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri sıraladım. Haydi okumaya başlayalım.

Saç için vitamin ve mineraller

Biotin : Biotin saç için en önemli vitamindir. Biotin H7 ve H vitamini olarakta bilinir. Vücutta biotin eksik olduğunda saçta yoğun dökülmeler yaşanır.

Folik Asit : Folik asitin bir diğer ismi B9 vitaminidir. Ayrıca, vücutta folik asit  eksik olduğunda saçlar cansızlaşır, yavaş uzar ve çabuk kırılır.

Çinko : Çinko vücudumuzun bir çok fonksiyonu için olması gereken bir mineraldir. Ayrıca çinko, saç ve tırnak sağlığı içinde önemli bir rol oynar. Çinko, saç ve tırnakların yenilenmesi ve gelişmesinde etkili olan bir mineraldir.

Pantotenik Asit : Pantotenik asitin bir diğer adı da B5 vitaminidir. Üstelik, pantotenik asit saç ve cilt yenilenmesine büyük katkı sağlar.

C Vitamini : C vitamininin dokuları yenileme özelliği bulunur. Üstelik C vitamini eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda c vitamini eksikliği saçların yavaş uzamasına sebep olur. Yani, C vitamini önemli bir antioksidan olduğundan çevresel koşullar sebebiyle saç yıpranmasını da önleyici özelliğe sahiptir.

A Vitamini : A vitamini sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Doku onarımı ve hücre yenilenmesinde A vitamini büyük rol oynar. A vitamini eksikliği saçların kurumasına ve çabuk kırılmasına sebep olur.

E Vitamini : E vitamini kanda dolaşımı arttırır. Hücre yenileyici özelliği mevcuttur. Bu sebeple cildin yenilenmesinde de E vitamininin rolü büyüktür. Vücutta  E vitamini eksikliği olması durumunda hücre yenilenmesi yavaşlar.

Alternatif Mineraller

Omega-3 : Omega-3 vücuda faydası büyük olan ve vücudun ihtiyaç duyduğu bir yağ asitidir. Vücut tarafından üretilemez. Omega-3 vücuttaki bütün organlar için çok önemlidir. Saç sağlığı içinde büyük önem taşıyan omega-3 saç telinin yapı taşlarından biridir.

Demir : Demir, kansızlığın en önemli nedenleri arasında yer alır.  Demir eksikliği aynı zamanda saç dökülmesi ve sağlıksız saç yapısına sebep olur.

Evet yukarıda sizlerle saç sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri paylaştık. Bu sebeple hem kendi sağlığımız hem de saç sağlığı için beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli aralıklarla kan testi yaptırmalıdır. Vücudumuzda eksik olduğu tespit edilen vitamin ve minerallerin olması durumunda doktor kontrolünde destekleyici tedaviye başlanması gerekmektedir.

Dip Not : Antalya’da saç ekimi yapıyoruz. Sakal ekimi de verdiğimiz hizmetler arasında.