fue and fut

FUE Yöntemi ile FUT Yöntemi

Daha önceki yazılarımızda FUE yöntemi ve FUT yöntemlerine değindik. Şimdi detaya gielim. Nasıl yapıldıklarına avantajları ve dezavantajlarına bakalım. Bu yazımızda ise bu iki tekniğinin birbirine kıyasla ne gibi farklılıklar gösterdiğini karşılaştırmalı olarak inceleyecek ve saç ekiminde kullanılan bu iki yöntemin farklı noktaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

FUT Yöntemi ile Saç Ekimi

FUT yöntemi ile yapılan saç ekiminde şerit şeklinde ense üstünden bir parça alınmaktadır. Kalite ve kalitesiz ayrımı gözetilmemektedir. Bu alım 2 x 15 – 20 santimetrelik bir kesi ile alınmaktadır. Bu durum kesi alımından sonra iz kalmasına yol açmaktadır. Yaklaşık olarak 300-500 ml aralığında bir kanama olmaktadır. Santimetre kare bazlı olarak hesapladığımızda 40-60 kök aralığında bir ekim söz konusudur. Kesi ile alınan saçların tamamı ekilemez çünkü bunların ayıklama safhasında bir miktar saç kaybı söz konusudur ki bu oran yaklaşık olarak % 10-25 aralığında değişiklik gösterir.

FUT yöntemi ile yapılan saç ekiminde ortalama olarak ekilen her 100 saçtan 70-80 tanesi sağlıklı olarak gelişim gösterir, geriye kalan 20-30 tane aralığındaki saç kökü ölür. FUT yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde ekim sonrası 4-8 ay aralığında uyuşukluk hissi meydana gelebilir. Yan etkilerine değinecek olursak gözlerde şişme, saç diplerinde oluşabilecek olan çukurluklar, uyuşukluk hissi olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra ekilen saçlar dik çıkar ve zorunlu olarak yukarı taranmalıdır. FUT yöntemi ile bir seansta minimum 700 kök ekilebilir, ağrılı bir operasyondur ve iltihap riski vardır ve ucuz bir yöntemdir.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi işlemlerinde kaliteli ve dökülmeyen kıllar ekim öncesinde seçilmektedir. Herhangi bir kesi söz konusu değildir. Bu yüzden iz kalma gibi bir sorun yoktur. Kanama 20-30 ml civarında olmakla beraber santimetrekareye yaklaşık olarak 160 kök kadar ekim yapılabilmektedir. FUE yönteminde donör olarak seçilen kılların tamamı ekilmektedir. Üstelik bir kayıp söz konusu değildir. Ekilen her 100 saçtan yaklaşık olarak 102-110 aralığında kıl elde edilmektedir. Kök alımı operasyonun hemen öncesinde gerçekleşir.

Saç ekimi sonrasında herhangi bir uyuşukluk hissi olmamaktadır. FUT yöntemi ile yapılan saç ekimine kıyasla şişlik de meydana gelmemektedir. Saçlar dereceli olarak ekildiği için (45-60) istenilen şekil verilmektedir. Bir defada 100 kök saç ekimi yapılabilmekle beraber, olası bir iltihap riski bulunmamaktadır. Pahalı bir işlemdir.