Saç Dökülmesine Sigara Neden Olur Mu?

Yapılan bazı araştırmalara göre, Asyalı erkeklerde yaşlarına bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi nedeni sigara içmelerinden ötürü olduğu açıklanmış. Yaşlanan erkeklerde görülmekte olan saç dökülmelerinin genellikle hormonal bozukluklara ve özellikle de aşırı androjen üretimine dayalı olduğu tespit edilmiştir. Erkek nüfusunun neredeyse yarısında bulunan saç dökülmelerinin çoğu genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu tarz saç dökülmelerinde tabi ki aynı zamanda çevresel faktörler de önemli rol oynar.

Saçın Dökülmesi ve Sigaranın Etkisi

Sigara içmek ile saç dökülmesini araştırmış birçok kişi vardır. Bunlardan en önemlisi Çinli bir araştırmacı Tony Hsiu-Hsi Çen ve Lin-Hui’dir.  Ortalama 65 yaşlarında olan 740 erkek ile röportaj yapılmıştır. Neredeyse röportaja katılan herkesin, sigarayı başladıklarından sonra saç dökülmelerinin de başladıklarını söyledi. Yani saç dökülmesine sigara neden olur mu diyecek olursanız, cevabımız kesinlikle evet. Sigara, saçlarınıza ciddi anlamda zarar vermektedir. Sigaranın içinde bulunan toksik kimyasallar saç foliküllerindeki DNA’ya ve hücrenin genelinde bulunan serbest radikallere zarar verdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak sigara içenlerin saçları daha ince oluyor ve içmeyenlere göre saçları daha erken bir yaşta beyazlıyor. Tabi ki o zamana kadar bütün saçları dökülmediyse. Tayvan’da erkekler üzerinde yapılan bir deneyde, sigara içen erkeklerin saçlarının sigara içmeyen erkeklere göre daha hızlı döküldüğü gözlemlenmiştir. Kellik riski de daha fazladır.

Saç Dökülmesine Çözümler

  1. Saçı her gün yıkamak kesinlikle doğru bir davranış değildir. 2 ila 3 günde bir ph değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkamak lazımdır.
  2. Saçları her gün ve sık sık yıkamak saçlar için zararlıdır. Saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçların daha çok yağlanmasını sağlar.
  3. Bilinçsiz beslenme ve yanlış yapılan diyetler saça zarar vermektedir. Mineral, vitamin ve protein eksikliği saçın cansızlaşmasına neden olur. Saçlarınızın dökülmemesi için B6, B12, C ve E vitaminlerini kullanmanız gerekmektedir.
  4. Saçınızda jöle kullanmamanız önerilir. Jöle kullanıldığı zaman saçın nefes alışı önlenir ve bu nedenle saç dökülmeleri başlar. İlla jöle kullanılacak olunsa bile aynı gün içerisinde saçı yıkamak da saç dökülmesine çözümler arasında bulunur.